Poznej svůj kraj

Váš námět je pro nás dar.

Kniha návštěv

Datum: 28.09.2014

Vložil: Jan - Opava

Titulek: dle mého špatné vyobrazení slezské vlajky

Dobrý de, dle mého je správná podoba slezské vlajky ve formátu bikolóra s černou barvou nahoře a žlutou dole.
Vlajka vychází ve svých barvách z erbu a tedy barva figury má vždy přednost před barvou pole. Z tohoto důvodu je dle mého a také historického barva figury nahoře, pole dole (obdobně stará zemská barva Čech byla nahoře bílá a dole červená, neboť bílý lev byl na červeném štítě).
Jak to tedy je a o co se vyobrazení slezských barev u vás opírá?

Datum: 12.02.2014

Vložil: ZMoravy

Titulek: Slezsko

Dobrý den, zdravím všechny Slezany. Doufám, že jsem to dobře napsal :) Chci Vás jen podpořit, určitě se nikdy nevzdávejte, naděje umírá poslední. Velmi rád se zastavuji ve Slezsku, protože si myslím, že je to v rámci ČR dost opomíjená část země, která by měla být zviditelněna. I když rozloha není velká, určitě máte co nabídnout a opět k vám rád zavítám. Škoda, že si neuvědomují lidé, kteří by s tím mohli aspoň trošku hnout. Doufám, že vás bude co nejvíce a stejně jako lidi na Moravě se v poslední době více a více hlásí k národnosti MORAVSKÉ se bude i u vás hlásit více lidí k národnosti SLEZSKÉ. Přeji Vám hodně štěstí a přijeďte někdy do sklípku :)

Datum: 14.01.2011

Vložil: Moravák

Titulek: zdravím slezsko

bohužel je škoda že není žádný slezský subjekt, který by v čr hájil zájmy slezska, zamyslete se nad tím slezané

Datum: 06.07.2010

Vložil: Kuba

Titulek: Slezsko - země má

Předem chci poděkovat autorovi, za skvělý nápad vytvoření těchto stránek.Takových již dnes moc není. Jak již píšou všichni přede mnou, musím to zmínit i já: na Slezsko, jako zemi se dnes zapomíní, možná i kvůli jeho historickému rozdělení (nejdříve mezi Prusko a Rakousko - později Německé císařství a Rakousko-Uhersko, později už mezi Německo, Polsko a ČSR atd.) Jen kdyby jste shlédli výsledky sčítání lidu, lidi, kteří ve Slezsku žijí a nepřihlásili se ke slezské národnosti, by snadno převálcovali tu vlasteneckou slezskou menšinu, která se ke slezské národnosti přihlásila. Já osobně, bych se chtěl dožít toho, že se v naší nynější republice, vytvoří zcela nový kraj Slezský, který bude respektovat původní historické hranice, mezi Moravou a Slezskem, které zde existovaly ještě r. 1928, kdy jsme byli součeni s Moravou. Hoj Slezanai! Nenechme sebou stále manipulovat a nechávat se s někým spojovat, bojujme silně a s přesvědčením, za vlastní kraj. Je to jen formální záležitost, která však dodá na vlasteneckém dojmu. Vy, s kreativními nápady, napodobte nápad Valachů s jejich královstvím k propagaci našeho kraje, zvolme si našeho, Z Boží milosti ustaveného vévodu a darujme mu klíč města Opavy - hl- města naší země! Hoj Slezani! Když jsem na to sám, málo zmůžu, kapka v moři se ztratí snadněji, než by se dala vyhledat, spojme se, my kteří jsme přesvědčeni o tom, že Slezský duch ještě nezhasl a že přetrvává do dnešních dnů. Ukažme těm v Praze, že si umíme prosadit svou, proč nás spojují s Moravou co jim to dává, PROČ?

Děkuji, že jsem zde mohl vyjádřit svůj názor, Kuba.

Datum: 18.10.2009

Vložil: Pavel

Titulek: https://www.johannesthal.estranky.cz/

Vážený kolego,
děkuji za podporu a doufám, že lidí, jako Vy, bude jen a jen přibývat. Jen díky takovým lidem jako jste Vy, si více lidí uvědomí, co je to vlast, rodný kraj...........Mnohými lidmi je zaměňován pojem vlastenectví, za nacionalizmus a dělá se z vlastenectví strašák. Vykašleme se na tyto hlupáky a začněme něco pro svou vlast dělat, protože vlast je rodná zem, vlast je domov a domov je tam, kde žiji, kde pracuji, kde mám kolem sebe lidi, které mám rád...........
Děkuji

Datum: 29.11.2008

Vložil: David

Titulek: První pozdrav

Krásný dobrý den,
náhodou jsem objevil Vaše stránky - a jsem příjemně překvapený. Lidí, kteří by ještě "pamatovali" na Slezsko a měli vztah k jeho minulosti a kultuře (a chtěli druhým připomínat, kde končí severní Morava ;) ), už není mnoho. Jsem rád, že jsem právě jednoho našel :o)
Zkusím několik doplnění k obsahu stránek: Orlice ve znaku Frýdku-Místku, Karviné, Orlové, Vendryně, Třince a Českého Těšína není slezská, tj. převzatá ze znaku (celého) Slezska (černá ve žlutém poli), ale jen těšínská, tj. ze znaku Těšínska, jedné z částí Slezska (žlutá v modrém poli); a ve znaku Opavy není vlastně vůbec (jednohlavá) orlice, ale polovina (dvouhlavého) orla ze znaku římského (německého) císaře (udělil ho Opavě císař Rudolf II.), jen "přemalovaného" na opavské barvy (bílou a červenou).
A dole v anketě postrádám možnost "Ve Slezsku dnes nežiju, ale jsem Slezan" :) (Totiž - anketa je tu sice asi jen jako zpestření, ale tož pokud je jejím cílem umožnit vyjádření, zda návštěvník považuje Slezsko za třetí z českých zemí, za část Moravy nebo za část Čech, je první a třetí anketní odpověď totéž; a pokud má být navíc ještě rozlišen názor obyvatel Slezska a obyvatel jiných částí republiky, měla by zase druhá a čtvrtá odpověď oboje rozlišovat. Ale to jen na okraj.)
A pak se zeptám (snad nejsem jediný, koho by to zajímalo, tak si dovolím také zneužít knihu návštěv) - co všechno plánujete na stránkách umístit, co od nich lze v budoucnu čekat? :) Píšete o průběžném doplňování dalších informací... Neměl byste chuť zveřejnit i ve stručnosti nějaký plán, na co se můžeme těšit?
Přeju hodně úspěchů, určitě se budu chodit dívat, co je nového :o)
D. B.

Datum: 11.12.2008

Vložil: J.L.

Titulek: Re: První pozdrav

Děkuji za hodnotné přípomínky k obsahu webových stránek. Shrnutí obsahu a záměru je na úvodní stránce webu popsáno. Prvotním záměrem bylo vystavit na webu jen fotky z opavské části Slezska. Zdálo se mi to ale velmi "suché", proto jsem slezskou myšlenku rozšířil o části uveřejněné na webu. Samozřejmě vítám, jak píšu v úvodu webových stránek, další věcné přípomínky, náměty i konkrétní materiály ke zveřejnění na webových stránkách.

Vyhledávání

ODKAZY

Mikroregion Krnovsko

Kružberská přehrada

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Raduň

Prajzská Ambasáda

 

  

 Oficiální stránky města

 

 Folklor na OpavskuZa Opavu

     MATICE SLEZSKÁ

 

 

    

Hradec nad Moravicí    Vítkov

Hlučín     Kravaře ve Slezsku

 Budišov nad Budišovkou  

 

 

 Opavský a hlučínský deník

Oficiální stránky České republiky

Virtuální prohlídky

 

Horní Slezsko

   

  Petr Bezruč   Vlastenci.cz

 

 Český svaz ochránců přírody Opava

 

  Naše ikonka na Váš Web

Opavské Slezsko

 

 Tento web běží od 12. srpna 2008

Tvorba těchto stránek je záležitosti volného času a nejde o žádný oficiální či komerční produkt

Stránky naposledy aktualizovány 4.2.2012

 

TOPlist